Arbitraj Nedir? Arbitraj Nasıl Yapılır?

VOB’da yeni adıyla VİOP’ta işlem yapılmasının önemli bir nedeni de arbitraj yapmaktır.

Arbitraj Nedir? Arbitraj Nasıl Yapılır?

Farklı piyasalardaki fiyat farklarından risk almadan fayda sağlamak amacıyla yapılan alışveriştir. Aslı Fransızca arbitrage kelimesidir. Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasalarında işlem yapılmasının genellikle üç nedeni vardır. Bunlar; korunma, yatırım ve arbitrajdır.

Arbitraj genel olarak döviz alışverişi olarak bilinir burada kur farklılıklarından faydalanma vardır ancak yalnızca döviz değil, kıymetli maden, faiz, kıymetli evrak vs. alışverişidir. Bir piyasada ucuz olan bir ürünü alıp, başka bir piyasada pahalıya satmaktır. Arbitraj yapılması için, iki farklı piyasa olması şarttır ve sözkonusu ürünün aynı anda işlem görmesi gerekir. Arbitraj spekülasyondan farklı olarak risk içermez. Arbitrajın yatırımcı için kar anlamına gelmesiyle beraber piyasaların da uyum içinde çalışması için dengeleyici bir mekanizma olduğu söylenebilir.

Bir ürünü VOB’da yani VİOP’ta alıp spot piyasada satarak risk almadan kar elde edilebilir. Ya da tam tersi spot piyasada alıp VOB’ yani VİOP’ta da satış yapılabilir. Bu yapılan işleme arbitraj denir. Hisse senedi Newyork Piyasasında alınıp İMKB’de satılabilir veya tam tersi İMKB’de alınıp Newyork Piyasasında satılabilir ve lehte olan fiyat farklılığından getiri sağlanabilir. Bu yapılan işlem de arbitrajdır.

——–

VOB’da yeni ismiyle VİOP’ta alım satım işlemi yapabilmek için bir banka veya aracı kurum seçmek gereklidir.

VOB’da VİOP’ta Aracı Kurumlar

Aracı Kurumlar ,Yatırım Danışmanlığı, Menkul Kıymet Alış Satışı, Halka Arzlarda Aracılık, Açığa Satış, Portföy Yöneticiliği gibi çeşitli faaliyetlerde bulunabilirler. Ancak her bir faaliyet için Sermaye Piyasası Kurulundan (SPK) yetki belgesi almaları zorunludur.

Aracı Kurumlar yatırımcıdan alacağı komisyon üzerinden kazanç sağlarlar. 2006 yılından bu yana Aracı Kurumlar komisyon oranlarını herhangi bir alt-üst sınıra tabi olmaksızın, serbest şekilde belirleyebilirler. Dolayısıyla komisyon oranları kurumdan kuruma değişkenlik gösterir. Bu nedenle yatırımcılar bu konuda kısa bir araştırma yaparak ve seçtikleri aracı kurumla pazarlık yaparak komisyon oranlarını belirlerlerse daha isabetli olacaktır.

——————–

VOB 05.08.2013 tarihi itibariyle Borsa İstanbul (BİST) bünyesinde VİOP’la birleşti.

VOB VİOP NEDİR?

VOB (Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası) 04.02.2005 tarihinde İzmir’de kurulmuştur. 05.08.2013 tarihi itibariyle Borsa İstanbul bünyesine alınmış olup VİOP (Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası) olarak anılmaya başlanmıştır. Türkiye’de bütün vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri VİOP bünyesinde alınıp satılmaktadır ve bir tek platformdan işlemler sağlanmaktadır.

Vadeli İşlem Nedir?

Vadeli İşlem; bir malı veya bir finansal aracı, gelecek belli bir tarih için, bugünden belirlenmiş fiyatlardan almak veya satmaktır. VİOP’ta alım satımı yapılan şeyler vadeli işlem sözleşmeleridir. Vadeli işlem sözleşmeleri FUTURE diye de bilinir.

Vadeli işlem sözleşmeleri spekülatörler, arbitrajcılar ve korunmacılar yani hedge yapanlar tarafından kullanılır.

Vadeli işlemler piyasası gelişmiş mali piyasaların olmazsa olmazlarındandır.

Vadeli işlemler, gelecekteki fiyat hareketlerinden korunmak için çok önemli araçlardır.

Vadeli işlemler piyasası büyük yatırımcı için uygun bir piyasa olmasının yanı sıra, kaldıraçlı bir piyasa olduğu için az imkanlara sahip olan küçük yatırımcı için de uygun bir piyasadır. Çünkü; kaldıraç etkisiyle az paralarla çok para kazanma şansı elde edilmiş olunur. Ancak aynı oranda kaybetme riskini de unutmamak gerekir.

VİOP çift yönlü bir piyasa olduğu için de caziptir. Bu durumda piyasanın hem yükselişinden hem de düşüşünden kazanç sağlanılabilir. Yani Hisse Senetleri Piyasası’nda olduğu gibi, kazanmak için yalnızca yükselişleri bekleme zorunluluğu yoktur.
—-