Fotoğraf Satarak İnternette Para Kazanmak

Fotoğraf Satarak İnternette Para Kazanmak

Amatör olarak fotoğrafçılıkla uğraşıyor olabilirsiniz, peki hiç fotoğraf satarak internette para kazanmak diye birşey duydunuzmu?

Eskiden sadece profesyonel olarak bu işi yapanların veya bu yönde tanıdığı olan insanların aracılığı ile galeri vs. yerlere çektikleri resimleri sattığını herkes biliyor fakat internetin günümüzde bu denli yaygınlaşması her konuda olduğu gibi bu konudada kendine yeni bir sektör yarattı.

Artık amatör ve profesyonel fotoğrafçılar online fotoğraf stok sitelerinde belirli kriterlere uyarak kendi fotoğraf arşivlerini satılığa çıkarabiliyorlar.

İnternette Fotoğraf Satarak Para Kazanmak İçin Ne Yapmam Gerekiyor?

Öncelikle yayınlayıp satmaya karar verdiğiniz bu fotoğrafların telif haklarını ihmal etmediğine çok dikkat etmeniz gerekiyor aksi halde para kazanayım derken başınız ağrıyabilir.

Fotoğraf serginizi açacağınız siteye karar vermeniz gerekiyor, işte size internette fotoğraflarınızı satabileceğiniz sitelerden bazıları;

  • ShutterStock.com
  • 123RF.com
  • DreamsTime.com
  • Fotolia.com
  • iStockPhoto.com
  • SmugMug.com
  • GettyImages.co.uk
  • PhotoShelter.com
  • CanStockPhoto.com

Bu siteler arasından seçiminizi yaptıktan sonra siteye kayıt olmanız gerekmektedir, genellikle bu tür sitelere kayıt olmak ücretsiz fakat bazıları yıllık bedeller istemektedir.

Fotoğraf albünüzü oluşturmaya başlayın, albümlerinizi oluştururken resimlerinizin minimum 3 megapixel ve üzeri olmasına özen gösterirseniz fotoğraflarınızın onaylanması daha kısa sürer. Fotoğraflarınızda ışık seviyeleri, berraklık, derinlik gibi özellikler iyi seviyede olmalı, bu tür siteler kreatif & yaratıcı fotoğraflara daha fazla önem verir. Yükleyeceğiniz görselin jeneriklik bir çalışma olması işinizi kolaylaştıracaktır aynı zamanda pazarlama şansınız daha yüksektir ve onay alma şansınızda artar.

Birden fazla siteye üye olup aynı resimleri yükleyerek hem satış şansınızı arttırır hemde herhangi bir siteden reddedilirseniz diğerinde yayınlanma şansınız olur.

Onay gören fotoğraflarınız artık satışa açıktır, artık sıra kendinizi tanıtmakta. Aynı sitede sizinle aynı emeli paylaşan yüzlerce insanın olduğunu unutmamalısınız. Yüzbinlerce resim olan bir arşivde aradan sıyrılmak için basit pazarlama ve reklam tekniklerini kullanabilirsiniz.

Örneğin galerinizde tanıtım amaçlı bazı resimlerinizi ücretsiz yayınlayarak başlayın, onun dışında MorgueFile.com gibi sitelere girerek onaylanmayan resimlerinizi paylaşın bir nevi insanlara küçük eşantiyonlar dağıtmış gibi olacaksınız ve insanların hafızasında profiliniz yer edecek.

Muhakkak Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kayıt olmadan önce muhakkak fotoğraflarınızı yayınlayacağınız sitelerdeki açıklamaları okuyun. Özellikle Sıkça Sorulan Sorular ve Başlangıç Rehberi gibi makaleleri atlamayın.

Fotoğraflarınıza çok güveniyorsanız ve yüksek bedellerde satılacağına inanıyorsanız Getty Images diğer seçeneklere göre daha yüksek fiyattan alıcıların olduğu bir sitedir. Fakat onay süreçleride bir o kadar sancılıdır. Profesyonel fotoğrafçı iseniz kesinlikle burayı tercih etmelisiniz.

Telif hakkı konusu bu hususta en dikkat etmeniz gereken konudur. Yayınlayacağınız fotoğrafın telif hakkına sahip olduğunuzdan emin olmadan kesinlikle yayınlamayın. Bu fotoğraf stok sitelerinden bazıları yayınladığınız fotoğrafın tüm telif haklarını satarsanız sizlere çeşitli bonuslar sunarlar. (Premium üyelik gibi vs.) Tabi bunu yapmadan önce koşulları muhakkak tekrar gözden geçirmenizde fayda var.