Sermayesiz İş Fikirleri

Eğer piyasada iş yapmak için sermayeniz yoksa işiniz son derece zordur. Günümüzde iş dünyasında adım atmanız bile malesef para anlamına geliyor. Özellikle piyasada firmalar arasında rekabetin fazlasıyla artması bu durumun en büyük sebeplerinden biridir.

İyi bir firma için nakit akışı çok hızlı ve sürekli olmalıdır. Ancak vereceğimiz sermayesiz iş fikirleri ile kafanızda biraz da olsa bir şeyleri netleştirmek istiyoruz. Öncelikle sermayesiz bir iş bile olsa bilmediğiniz işe atılmanızı size kesinlikle tavsiye etmiyorum. Ayaklarınız her zaman yere sağlam basmalı. Belki maddi olarak zarar etmezsiniz ancak manevi olarak çöküklük içerisine girebilirsiniz. Şimdi sermaye olmadan yapılabilecek iş fikirlerini maddeler halinde açıklayalım.

Sermayesiz İş Fikirleri Nelerdir?

  • Eğer evinizde tek başınıza yaşıyorsanız evinizin bir odasını kiralayabilirsiniz. Son derece mantıklı bir sermayesiz iş fikridir. İstanbul gibi büyük bir şehirde yaşıyorsanız en kötü aylık 250, 2 kişi bulsanız ayda 500 TL kar elde edersiniz. Ayrıca su, elektrik, gıda gibi masraflarınız 3/2 oranında düşecektir. Ciddi olarak bu fikri değerlendirebilirsiniz.
  • Özel Eğitimler verebilirsiniz. Eğer uzmanı olduğunuz bir konu varsa çok iyi paralar kazanabilirsiniz. Örnek veriyorum. Matematiği çok iyi olan biri matematik kursu, Bilgisayar programcılığını çok iyi bilen biri Programlama kursu açabilir. Bu sektörlerde ders saat ücretleri gerçekten güzeldir.
  • Editörlük yapabilirsiniz. İnternet dünyasında şu sıralar haber siteleri çok popüler olmuş durumda. Bu siteleri işletenler çok güzel paralar kazandığı için editör ihtiyaçları olabiliyor. Oturduğunuz yerden aylık 500-1.000 TL arası kazanma imkanınız var.
  • Çocuk bakıcılığı yapabilirsiniz. Çevrenizde çalışan anne babaların çocuklarına ücretli olarak bakabilirsiniz. Çocuk başı 300 TL alsanız, 5 çocuktan aylık 1.500 TL geliriniz olur.
  • Emlak komisyonculuğu yapabilirsiniz. Bu işten inanın çok güzel paralar kazanan insanlar biliyorum. Örnek veriyorum çevrenizden bir kişi 250.000 TL’lik evini satmak istiyor. Siz bu evi satmayı başarırsanız 5.000 TL satıcıdan, 5.000 TL alıcıdan alsanız bir evde 10.000 TL kar elde edersiniz. Bu sektörde para çok…
  • Web siteleri kurabilirsiniz. Bu iş biraz bilgi birikim isteyen bir iş olsa da eğer öğrenmeye açık bir kişiyseniz bu sektörden güzel paralar kazanmanız mümkündür. Yakın tanıdığım bir arkadaşım ek iş olarak girdiği bu sektörde aylık 7.000 TL kazanıyor. Tabi bu rakamı yakalamak için yıllarınızı feda etmeniz ve çok çalışmanız gerekmektedir.

Elimden geldiğince bildiklerimi aktarmaya çalıştım. Bu iş fikirleri sermayesiz olarak yapabileceğiniz en ideal iş fikirleridir. Sizin de görüş ve önerileriniz varsa yorum olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.