Sermayesiz Nasıl Para Kazanırım?

Sermayesiz Nasıl Para Kazanırım?

Başlangıç için illaki bir sermaye bekleyerek ömrünüzü tüketmektense bir yerden başlamak gerekir. Her ne kadar “Para Parayı Çeker” mantığı doğru olsada 🙂 sıfırdanda gelir elde edebilirsiniz. Elbette bunu yatarak para kazanmak olarak algılamayın. Paradan daha değerli birşey varsa oda bilgi ve yetenektir, işte sizde tam bunu kullanarak hayatınızı idame ettirebilecek bir gelir elde edebilirsiniz.

 • Sadece inanın yeter! : Birkaç parlak iş fikrini sizlerle paylaşmak isteriz. Bu işlerin birçoğu aynı zamanda çalışıyor bile olsanız boş vakitlerinizde yapabileceğiniz işler.
 • Kişiye özel evde ders vermek : Yetkin olduğunuz bir eğitim konusu var ise bu bilgileri özel ders ile kazanca çevirebilirsiniz. İlk ve ortaokul öğrencilerine hatta kendinize güveniyorsanız üniversite öğrencilerine matematik, fizik, dil eğitimi gibi konularda eğitim verebilirsiniz.
 • Editörlük yapın : Birçok web site sahibinin en çok yakındığı konu vakitleri olmadığı için sitelerini güncel tutamamaktır. Çeşitli web sitelere başvuru yaparak editörlük yapmayı deneyin. Kompozisyon yazmakta iyiyim diyorsanız çokta abartılacak bir iş değil üstelik sıfır sermaye! Bu konuda iş ilanlarını internette bulabilirsiniz.
 • Çevirmenlik yapın : Hakim olduğunuz yabancı diliniz varsa freelance (serbest) olarak çevirmen arayan yerlere ulaşın. Bu konuda yetkinliğinizi birkaç çeviri yaparak göstermek istediğinizi belirtin.
 • Evcil hayvan bakımı : Tatile giden kişilerin bazı durumlarda yanında götüremedikleri minik ev arkadaşlarına bakıcılık yapın. Kedi, köpek, kuş gibi ufak ev hayvanlarının bakımını üstlenebilirsiniz. Bunun için internette ücretsiz ilanlar verebilirsiniz.
 • Blog yazarlığı yapın : Yazmayı seviyorsanız ve yazıcak, paylaşacak şeyiniz çoksa internetten ücretsiz bir blog sitesi kurabilirsiniz. Hakim olduğunuz konuda tecrübe ve bilgilerinizi paylaşabilir Google AdSense başvurusu yaparak sitenize gelen ziyaretçilerden para kazanabilirsiniz. Ayrıca sitenizin popüler olması durumunda reklam vermek isteyen kişiler muhakkak çıkacaktır. Cüzi reklam bedelleri teklif ederek bu kişileri kaçırmayın.
 • Bu konuda geniş olarak değindiğimiz “Para Kazanmanın Yeni Yolu Blog Yazarlığı” başlıklı konumuzu incelemenizi muhakkak öneririz!
 • Çocuk ve bebek bakımı : Biraz araştırırsanız çevrenizde veya arkadaşlarınızın çevresinde muhakkak buna ihtiyaç duyacak kişiler vardır. Eğer çocuklarla aranız iyiyse ve bebekleri seviyorsanız bu işi rahatlıkla yapabilirsiniz. Çocuk bakımının ne kadar önemli olduğunun farkında olan ebeveynler bu işi hakkıyla yaptığınızda size gerçekten iyi ücretler ödeyecektir. Biraz çevrenize sorup soruşturmanız sizin için yeterli olabilir.
 • Bahçe işlerini üstlenin : Gelir düzeyi ortanın üzerinde olan semtlerde insanların çoğu bahçe işlerini yapacak bir yardımcıya ihtiyaç duyarlar, bu kişiler kimi zaman vakitleri olmadığı için, kimi zaman yaşları büyük olup hali vakti olmadığı için kimi zaman ise farklı sebeplerden dolayı bahçeleri ile ilgilenecek bir kişiye ihtiyaç duyarlar. 20-30 adet ufak el broşürü yaptırıp (bu işi 5-10 TL’ye yapan kişiler bulabilirsiniz) bu semtlerde bahçeli apartmanların kapılarına bırakabilirsiniz. Veya bizzat gidip apartman yöneticilerine durumu izah edebilirsiniz.
 • Takı tasarımı yapın : İnternette birçok blog’da ufak incik boncuklar ile birbirinden güzel kolye, bileklik, küpe ve benzeri bijuteri ürünlerinin nasıl yapıldığını bulabilirsiniz. Bu ufak incik boncukları çok ufak 5-10 TL gibi rakamlara temin edip biraz uğraşıp internette veya çevrenize satabilirsiniz. Hele ki yaratıcı bir kişiliğiniz var ise değişik tasarımlar ile insanları kendinize çekebilirsiniz.
 • Grafik & web tasarım bilginizi paraya dökün :Eğer bilgisayarda grafik ve web tasarımı konusunda yetenekli iseniz bu yeteneğinizi freelance tasarımcı olarak kazanca çevirebilirsiniz. Web tasarımı, logo, banner, afiş, broşür, maskot hatta kurumsal kimlik tasarımı gibi konularda ihtiyaç sahiplerine hizmet verebilirsiniz. Peki bu hizmeti almak isteyen kişileri nereden bulacaksınız?Bu konu ile ilgili hazırladığımız ilginizi çekecek bir makalemiz var. “Yeteneğini Sat, 10 TL’yi Kap!” başlıklı yazımızı okuduğunuzda aslında ne kadar çok iş fırsatı olduğunu göreceksiniz.
 • Sıhhi tesisat veya elektrik-elektronik tamiri : Eğer bu konularda eliniz iş tutuyor ise çevrenize destek verebilirsiniz. Bozulan radyo, televizyon, kumanda vs. eşyaları tamirini yaparak ufak gelirler elde edebilirsiniz. Kısacası siz çalışıp kazanmak istedikten sonra üzerinde düşünüp planlayacağınız birçok iş var. “5 dönüm bostan, yan gel Osman” deviri artık malesef kapandı :). Bu ve benzeri iş fikirlerini uygulayarak sermayesizde bir gelir elde edebilirsiniz. Bu yazımızda elimizden geldiğince tabiri caizse fitili ateşlemeye çalıştık sizin için sermayesiz işler hakkında yazmaya devam edeceğiz.